CWR-281-15-0000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 258
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Female Sockets Connector
CWR-281-15-0000
CWR-281-15-0000
CWR-281-15-0000
DigiKey Part Number
CFM15G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-281-15-0000
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS IDC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A