CWR-210-10-0000
CWR-210-10-0000
CWR-210-10-0000
DigiKey Part Number
CSR10G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-210-10-0000
Description
CONN RCPT 10POS IDC GOLD
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Obsolete
Features
Feed Through, Strain Relief
Connector Type
Receptacle
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
10
Color
Blue
Pitch
0.100" (2.54mm)