CWR-130-24-0003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CW Industries
In Stock: 653
Datasheet
24 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
CWR-130-24-0003
DigiKey Part Number
CDP24T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-24-0003
Description
CONN DIP HDR IDC 24POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-130-24-0003 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.600" (15.24mm)
Contact Finish
Tin-Lead
Number of Positions
24
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)