CWR-130-24-0203
CWR-130-24-0203
CWR-130-24-0203
DigiKey Part Number
CDP24S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-24-0203
Description
CONN DIP HDR IDC 24POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Category
Row Spacing
0.600" (15.24mm)
Contact Finish
Tin
Number of Positions
24
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded
All
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)