CR8459-2000-N
DigiKey Part Number
582-1019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR8459-2000-N
Description
CURR SENSE XFMR 200A IN-LINE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 A Current Sense Transformer 20Hz ~ 1kHz 74Ohm Free Hanging (In-Line)
Category
Current Rating (Amps)
200 A
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Current Ratio
2000:1
Series
DC Resistance (DCR)
74Ohm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.362" L x 1.890" W (60.00mm x 48.00mm)
Frequency Range
20Hz ~ 1kHz
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)