CR8450-1000
DigiKey Part Number
582-1179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR8450-1000
Description
CURR SENSE XFMR 100A IN-LINE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A Current Sense Transformer 20Hz ~ 1kHz 21Ohm Free Hanging (In-Line)
Category
Current Rating (Amps)
100 A
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Current Ratio
1000:1
Series
DC Resistance (DCR)
21Ohm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.700" L x 1.450" W (43.18mm x 36.83mm)
Frequency Range
20Hz ~ 1kHz
Height - Seated (Max)
0.550" (13.97mm)