AVS336M16C12T-F
DigiKey Part Number
338-AVS336M16C12T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVS336M16C12T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVS336M16C12T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS336M16C12T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 13.1Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
59.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C