AVEZ107M10D16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Rubycon
Nichicon
In Stock: 83
Rubycon
KEMET
KEMET
In Stock: 490
Chemi-Con
In Stock: 523
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 850mOhm 1000 Hrs @ 105°C
AVEZ107M10D16T-F
DigiKey Part Number
AVEZ107M10D16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEZ107M10D16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
136 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
850mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C