EEV107M010A9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 490
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 48 905
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
In Stock: 245
Rubycon
Rubycon
In Stock: 983
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV107M010A9GAA
DigiKey Part Number
EEV107M010A9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV107M010A9GAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV107M010A9GAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
133 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
520 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C