382LX333M050A082
DigiKey Part Number
338-2099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
382LX333M050A082
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
33000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V