380LX333M050A082
DigiKey Part Number
338-3814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX333M050A082
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 15mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C