381LX680M450H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 7 699
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 53
TDK
TDK
In Stock: 221
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chinsan (Elite)
In Stock: 74
Chinsan (Elite)
In Stock: 415
Image for 381LX680M450H012 is not available
381LX680M450H012
DigiKey Part Number
381LX680M450H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX680M450H012
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.93Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.93Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C