B43642A6686M060
DigiKey Part Number
495-B43642A6686M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A6686M060
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.89Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 100 Hz
Impedance
2.88 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.89Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C