381LX181M400J022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 88
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 197
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 167
In Stock: 200
In Stock: 586
In Stock: 175
In Stock: 203
TDK
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX181M400J022
DigiKey Part Number
338-3702-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX181M400J022
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C