EKMT421VSN181MQ30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 88
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 200
Rubycon
In Stock: 586
In Stock: 175
In Stock: 203
TDK
Nichicon
In Stock: 236
Nichicon
In Stock: 208
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN181MQ30S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN181MQ30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN181MQ30S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN181MQ30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.28 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8304 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C