380LX821M250A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 128
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
TDK
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Nichicon
In Stock: 339
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 222mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX821M250A022
DigiKey Part Number
380LX821M250A022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX821M250A022
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
222mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C