250MXG820MEFCSN35X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 339
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
250MXG820MEFCSN35X30
DigiKey Part Number
1189-250MXG820MEFCSN35X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250MXG820MEFCSN35X30
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250MXG820MEFCSN35X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C