380LX391M200H022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 956
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Nichicon
In Stock: 205
Upgrade
Rubycon
Rubycon
Nichicon
390 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 470mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX391M200H022
DigiKey Part Number
380LX391M200H022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX391M200H022
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.68 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
470mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C