200MXC390MEFCSN22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 9 021
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 956
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 30
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
390 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
200MXC390MEFCSN22X30
DigiKey Part Number
200MXC390MEFCSN22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MXC390MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200MXC390MEFCSN22X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.965 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C