380LX222M035H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 132
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
TDK
TDK
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 394
Nichicon
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 166mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX222M035H012
DigiKey Part Number
338-3657-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX222M035H012
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
166mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C