380LX222M050H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 132
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 12 266
Datasheet
Upgrade
Rubycon
Rubycon
Nichicon
Parametric Equivalent
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for 380LX222M050H012 is not available
380LX222M050H012
DigiKey Part Number
380LX222M050H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX222M050H012
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C