380LX122M200J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 200
Nichicon
In Stock: 55
Parametric Equivalent
Rubycon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 144mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX122M200J052
DigiKey Part Number
380LX122M200J052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX122M200J052
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.87 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
144mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C