200USG1200MEFCSN25X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 526
Datasheet
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
200USG1200MEFCSN25X45
DigiKey Part Number
1189-3876-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200USG1200MEFCSN25X45
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
200USG1200MEFCSN25X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.25 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C