380LX122M180J052 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Direct
Nichicon
Rubycon
In Stock: 200
Nichicon
In Stock: 55
In Stock: 170
1200 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
380LX122M180J052
DigiKey Part Number
380LX122M180J052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX122M180J052
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.31 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.63 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C