380LQ102M200H452 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3 000
Datasheet
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 193
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 199mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
380LQ102M200H452
DigiKey Part Number
380LQ102M200H452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LQ102M200H452
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.55 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
199mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C