200USG1000MEFCSN22X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
200USG1000MEFCSN22X45
DigiKey Part Number
200USG1000MEFCSN22X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200USG1000MEFCSN22X45
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
200USG1000MEFCSN22X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.875 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C