168274J63C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.27 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
168274J63C-F
DigiKey Part Number
168274J63C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
168274J63C-F
Description
CAP FILM 0.27UF 5% 63VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
168274J63C-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V