160474K250H-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 6
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 855
Similar
In Stock: 0
Direct
TDK
In Stock: 263
TDK
Similar
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
160474K250H-F
DigiKey Part Number
160474K250H-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160474K250H-F
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
160474K250H-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V