F461BK474K250Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BK474K250Z
DigiKey Part Number
399-F461BK474K250Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BK474K250Z
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V