160473J400F-F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 160473J400F-F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 160473J400F-F |
Description | CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 160473J400F-F Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Tolerance ±5% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 200V | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications General Purpose |