160154J100C-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Upgrade
TDK
In Stock: 630
In Stock: 394
0.15 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
160154J100C-F
DigiKey Part Number
160154J100C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160154J100C-F
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160154J100C-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
100V