Image for 13280-18SG-321 is not available
13280-18SG-321
DigiKey Part Number
13280-18SG-321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13280-18SG-321
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
13280-18SG-321 Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.210" ~ 0.250" (5.33mm ~ 6.35mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C