3132-18-1-2000-001-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2671-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-18-1-2000-001-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 10'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire Solid Black 300V 10.00' (3.05m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 3132
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V GRN 10'
In-Stock: 9
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V WHT 10'
In-Stock: 25
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V RED 10'
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK
In-Stock: 4000
HOOK-UP SOLID 18AWG BLK 100'
In-Stock: 13
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 5'
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 50'