3132-18-1-2000-001-1-TD
DigiKey Part Number
1175-2671-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3132-18-1-2000-001-1-TD
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG BLK 100'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire Solid Black 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.071" (1.80mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
Solid
Ratings
UL Style 3132
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 13
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP SOLID 18AWG WHT 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP SOLID 18AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP SOLID 18AWG GRN 100'
In-Stock: 20
Alternate Length
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 5'
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 10'
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP SOLID 18AWG 300V BLK 50'