300-30-26-GR-0250F
DigiKey Part Number
1175-300-30-26-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
300-30-26-GR-0250F
Description
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 26 Conductors 0.025" (0.64mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Ribbon Thickness
0.026" (0.66mm)
Mfr
Ribbon Width
0.650" (16.51mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Voltage
150 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
26
Ratings
UL Style 2678
Pitch
Conductor Material
Copper, Bare
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
30 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 38 AWG