1672-22-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN350W-500-ND
1175-1672-22-1-0500-002-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-22-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" White 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.098" (2.48mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK
In-Stock: 1375
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW
In-Stock: 2485
HOOK-UP STRND 22AWG RED
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE
HOOK-UP STRND 22AWG BRN 500'
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG WHT 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 16
HOOK-UP STRND 22AWG 300V WHT 50'