1332-22-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN111R-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-22-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 50'
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 19/0.0063" Red 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.057" (1.45mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0063"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
1332-22-1-0500-004-1-SCNC Tech5651175-1332-22-1-0500-004-1-S-DS-ND3,34000 złMFR Recommended
1332-22-1-0500-004-1-SCNC Tech41175-1332-22-1-0500-004-1-S-ND513,13000 złMFR Recommended
In-Stock: 4
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 22AWG 300V GRN 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 22AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG RED FOOT
Unit Price:
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 25'