1332-22-1-0500-004-1-TS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
CNC Tech
In Stock: 565
Datasheet
MFR Recommended
CNC Tech
In Stock: 4
Datasheet
Image for 1332-22-1-0500-004-1-TS is not available
1332-22-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1332-22-1-0500-004-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-22-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG RED FOOT
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 19/0.0063" Red 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.057" (1.45mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0063"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
1332-22-1-0500-004-1-SCNC Tech5651175-1332-22-1-0500-004-1-S-DS-ND3,34000 złMFR Recommended
1332-22-1-0500-004-1-SCNC Tech41175-1332-22-1-0500-004-1-S-ND513,13000 złMFR Recommended
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 25'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 50'