RD10RB4RGT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Dip Switch BCD 4 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
RD10RB4RGT
DigiKey Part Number
2449-RD10RB4RGT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RB4RGT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Detailed Description
Height Above Board
0.555" (14.10mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length
0.394" (10.00mm)