RD10AB4RGT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD10AB4RGT is not available
RD10AB4RGT
DigiKey Part Number
2449-RD10AB4RGT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AB4RGT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 4 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.555" (14.10mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.394" (10.00mm)