RD10RB10RVAT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 150mA 50VDC
RD10RB10RVAT
DigiKey Part Number
2449-RD10RB10RVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RB10RVAT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Detailed Description
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination Style
PC Pin
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length
0.394" (10.00mm)