KTF500B685M43N0T00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 21 498
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 113 083
Datasheet
6.8 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
KTF500B685M43N0T00
DigiKey Part Number
KTF500B685M43N0T00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF500B685M43N0T00
Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KTF500B685M43N0T00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)