HHXJ250ARA471MJA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 643
Datasheet
KEMET
In Stock: 590
Panasonic Industry
In Stock: 5 752
Panasonic Industry
In Stock: 551
Eaton - Electronics Division
In Stock: 485
Nichicon
In Stock: 637
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
HHXJ250ARA471MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXJ250ARA471MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXJ250ARA471MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXJ250ARA471MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXJ250ARA471MJA0G
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HHXJ250ARA471MJA0G Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C