A783MN477M1ELAS020
DigiKey Part Number
399-A783MN477M1ELAS020TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A783MN477M1ELAS020CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A783MN477M1ELAS020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A783MN477M1ELAS020
Description
CAP ALU HYBRID 125C 25V 470UF
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A783MN477M1ELAS020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C