EMVH500ARA101MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVH500ARA101MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH500ARA101MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH500ARA101MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH500ARA101MJA0G
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMVH500ARA101MJA0G Models
Category
Mfr
Ratings
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
229.71 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
247 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C