EMVH350ARA220MF61G
DigiKey Part Number
565-EMVH350ARA220MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH350ARA220MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH350ARA220MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH350ARA220MF61G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.6mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVH350ARA220MF61G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
69 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C