EMHK350ARA101MF80G
DigiKey Part Number
565-EMHK350ARA101MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHK350ARA101MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHK350ARA101MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHK350ARA101MF80G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 400kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMHK350ARA101MF80G Models
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 400 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 400kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C