EMHB500ARA361MKG5S
DigiKey Part Number
565-EMHB500ARA361MKG5STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHB500ARA361MKG5SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHB500ARA361MKG5SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHB500ARA361MKG5S
Description
CAP ALUM 360UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 100mOhm @ 100kHz 1500 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMHB500ARA361MKG5S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
545 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.09 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C