ELZA250ELL222MK25S
DigiKey Part Number
565-3611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELZA250ELL222MK25S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELZA250ELL222MK25S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.763 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C