ELXZ250ETE102MK20S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 3 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXZ250ETE102MK20S
DigiKey Part Number
ELXZ250ETE102MK20S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ250ETE102MK20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
996 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C